20 kwietnia: "Zodiak"

"Zodiak": San Francisco tonie we krwi
"Zodiak": San Francisco tonie we krwi
"Zodiak"- brutalny seryjny morderca rozpoczyna swoje krwawe rządy w San Francisco. Przebieg swoich zbrodni morderca relacjonuje w listach wysyłanych regularnie do redakcji dziennika "San Francisco Chronicle". Listy od mordercy trafiają w ręce pracującego tu Roberta Graysmitha (Jake Gyllenhaal), który postanawia przeprowadzić własne śledztwo w ich sprawie.

Nieśmiały rysownik Graysmith nie miał ani prestiżu, ani wiedzy swojego doświadczonego i cynicznego kolegi Paula Avery’ego (Robert Downey Jr.), znanego dziennikarza z rubryki kryminalnej San Francisco Chronicle. W przeciwieństwie do Avery'ego nie miał kontaktów ze słynnym ambitnym inspektorem wydziału zabójstw policji San Francisco Davidem Toschim (Mark Ruffalo) oraz jego powściągliwym i skrupulatnym partnerem Williamem Armstrongiem (Anthony Edwards). Jedynym, czym dysponował, była wiedza, której nikt się nie spodziewał.

Po raz pierwszy można się było o tym przekonać 1 sierpnia 1969 r. W codziennej porcji poczty nadszedł niestarannie napisany list do redakcji. Treść jednego z trzech listów "Chronicle", "San Francisco Examiner" i "Vallejo Times-Herald", zelektryzowała redakcje informacyjne.

„Szanowny Panie Redaktorze! To ja, morderca... Davida Faradaya i Betty Lou Jensen zastrzelonych 20 grudnia 1968 r. przy Lake Herman Road w hrabstwie Solano oraz postrzelonej ze skutkiem śmiertelnym Darlene Ferrin, a także sprawca usiłowania zabójstwa Mike’a Mageau na parkingu klubu golfowego Blue Rock Springs w Vallejo".

Nie podał ich imion i nazwisk, ale wykaz szczegółów, o których wiedzieć mogła tylko policja. Na każdej kartce znajdowała się część szyfru, który po odczytaniu miał rzekomo ujawnić jego tożsamość. Towarzyszyła mu groźba – jeśli szyfr nie zostanie opublikowany, zginie jeszcze więcej osób...David Fincher, reżyser filmów "Siedem" i "Podziemny krąg", nakręcił thriller "Zodiak" na podstawie autentycznej historii seryjnego mordercy, który przez dziesięciolecia zastraszał rejon Zatoki San Francisco i drwił sobie z władz w czterech okręgach swoimi szyframi i listami. Polowanie na myśliwego stało się obsesją czterech ludzi, przez którą stali się widmami samych siebie sprzed sprawy, a koleje życia wytaczał im i niszczył nieskończony trop wskazówek mordercy.

EMISJA W TVN 7:

środa, 20 kwietnia, 20:00

podziel się:

Pozostałe wiadomości