Cykl "Dokument w Siódemce" powraca!

Dokument w Siódemce
Dokument w Siódemce
„Dokument w Siódemce” to cykl, który ponownie startuje na wiosnę w TVN 7. Od 15 kwietnia, w każdą środę wieczorem widzowie będą mogli zobaczyć kontrowersyjne i najgłośniejsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Jako pierwszy zostanie zaprezentowany film „Chwała dziwkom”.

Tajlandia, Bangladesz, Meksyk – trzy kraje, trzy kultury, trzy religie i jedna profesja – prostytucja. „Chwała dziwkom” to głośny dokument, który pokazuje kulisy najstarszego zawodu świata. Wykonują go miliony kobiet. Dlaczego? Dla pieniędzy.

- W filmie można zobaczyć różne rytuały i sytuacje. Szybę oddzielającą kobiety i mężczyzn w Tajlandii, mężczyzn z Bangladeszu, którzy całymi grupami wybierają partnerki do seksu czy też Meksykanów krążących po mieście samochodami w poszukiwaniu odpowiedniej kandydatki na noc – mówi reżyser, Michael Glawogger. Niewątpliwym atutem dokumentu wyróżnionego w 2011 roku Nagrodą Specjalną Jury w konkursie "Horyzonty" na MFF w Wenecji, są szczere wywiady z kobietami, imponujące zdjęcia Wolfganga Thalera oraz ścieżka dźwiękowa, na której można usłyszeć piosenki w wykonaniu m.in. PJ Harvey, Tricky'ego i CocoRosie.

Chwała dziwkom
Chwała dziwkom

EMISJA: „Chwała dziwkom”, 15 kwietnia, godzina 22.55

„SuperMensch: Historia Shepa Gordona” to niezwykły dokument przedstawiający postać amerykańskiego producenta muzycznego, który dostał się do świata showbiznesu przez całkowity przypadek. Po przeprowadzce do Los Angeles zaprzyjaźnił się z Janis Joplin, Jimem Morrisonem i Jimim Hendrixem. Shep Gordon był managerem takich gwiazd rocka jak Pink Floyd, Luther Vandross, Teddy Pendergrass i Alice Cooper. Później przerzucił się na reprezentowanie interesów szefów kuchni, mi.in. Emerila Lagasse’a, który zapoczątkował erę kucharzy - „celebrytów” w telewizji. Wypełniony po brzegi fantastycznymi materiałami archiwalnymi film, śledzi życiorys Shepa od 1970 roku, kiedy był hedonistą, aż po teraźniejszość, w której sam praktykuje buddyzm i pragnie założyć własną rodzinę.

SuperMensch: Historia Shepa Gordona
SuperMensch: Historia Shepa Gordona

EMISJA: „SuperMensch: Historia Shepa Gordona”, 22 kwietnia, godzina 22.25

„Chińska cena życia” to wstrząsający dokument, który otwiera oczy na nielegalny handel ludzkimi narządami w Chinach. Przez wiele lat twierdzono, że organy do nielegalnych przeszczepów w Chinach pochodziły od więźniów straconych w tamtejszych więzieniach. Jednak eksperci porównali liczbę przeprowadzonych przeszczepów z liczbą straconych, a te się kompletnie nie zgadzały. Mimo to Chiny nadal pozostają jedynym miejscem na świecie, w którym można uzyskać przeszczep serca i płuc w okresie krótszym niż tydzień. Skąd zatem pochodzą te wszystkie narządy? Nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla - David Matas i David Kilgour ukazują w swoim filmie szokującą prawdę. Udowadniają, że narządy nie pochodzą tylko od więźniów skazanych na śmierć, ale od niewinnych ofiar zabijanych na zlecenie. Dokument pokazuje także kulisy pracy szpitali, które przyznają, że pozyskanie „żywych” dawców narządów, nie stanowi w Chinach problemu.

EMISJA: „Chińska cena życia”, 29 kwietnia, godzina 22.55

Kolumbijski baron narkotykowy Pablo Escobar kontrolował 80 procent światowego rynku kokainy. Pod jego przywództwem kartel z Medellin stał się najkrwawszym gangiem we współczesnym świecie. Najsłynniejszy dealer narkotykowy wszechczasów zginął ponad 20 lat temu w rodzinnym Medellin pod gradem kul specjalnej jednostki policji kolumbijskiej. Mimo upływu lat, Pablo Escobar jest ciągle żywy we wspomnieniach swoich zwolenników, ofiar i naśladowców. Dokument „Grzechy mojego ojca” to pokazanie bossa z niecodziennej perspektywy - oczami jego jedynego syna. Po śmierci ojca Juan Escobar wyjechał wraz z matką z Kolumbii i żył pod zmienionym nazwiskiem jako Sebastian Marroquin. Po latach mężczyzna próbuje zrozumieć, jak to możliwe, by ojciec, którego pamięta z dzieciństwa, i człowiek zlecający morderstwa polityków, był tą samą osobą. Escobara wspomina też jego żona, Maria Isabel Santos. Opowieści o życiu rodzinnym, skontrastowane są z faktami z policyjnych kronik.

Grzechy mojego ojca
Grzechy mojego ojca

EMISJA: „Grzechy mojego ojca”, 6 maja, po godzinie 22.00

„Legion Chrystusa” to kontrowersyjny dokument, który spotęgował światową dyskusję na temat kościoła oraz zasad moralnych. Przede wszystkim jednak pokazał obraz człowieka o wielu twarzach, fałszywych paszportach. Nietykalnego i bezkarnego. Mowa o księdzu Marcial’u Maciel’u Degollado. Według wielu – sprawcy największego skandalu w kościele ostatnich lat. Marcial Maciel Degollado to założyciel Legionów Chrystusa - katolickiego zgromadzenia powstałego w 1941 w Meksyku, zrzeszającego zarówno księży jak i ludzi świeckich. Legiony Chrystusa to obecnie jedno z dynamicznie rozwijających się zgromadzeń katolickich. Domy zakonne Legionistów znajdują się w 20 krajach i cieszą się sporą popularnością wśród wyznawców. Jak ujawniono na początku 2009 roku, założyciel zgromadzenia Marcial Maciel Degollado prowadził podwójne życie. Swoim podopiecznym opowiadał o trudnej chorobie układu moczowego, którą musi leczyć masturbacją. Twierdził, że papież udzielił mu specjalnej dyspensy, dzięki której zakonnice mogły masować jego przyrodzenie, aby uwolnić go od konfliktu "spermowo-urynalnego". Młodzieńcy zostali przekonani, że miejsce u jego boku to wyróżnienie. Dziś opowiadają szokujące historie o spotkaniach z Marcialem i innymi członkami Legionu Chrystusa...

EMISJA: „Legion Chrystusa”, 13 maja, po godzinie 22.00

„W obcej skórze” to świetnie zrealizowany film, w którym fabuła dotyczy trzynastoletniego Nicholasa Barclay, który latem 1994 zniknął bez śladu ze swojego w domu w San Antonio, w Teksasie. Rodzina i przyjaciele uruchomili wtedy intensywne poszukiwania. Bez rezultatu. Czas działał na ich niekorzyść, a szanse na znalezienie Nicholasa malały z każdym dniem. I gdy po 3 latach wszyscy przestali wierzyć, że kiedykolwiek go odnajdą, otrzymują niesamowitą wiadomość - Nicholas przebywa w Hiszpanii! Chłopak przyjeżdża do San Antonio. Co prawda inaczej wygląda i się zachowuje, ale rodzina usprawiedliwia to stresem związanym z porwaniem i rozłąką z najbliższymi. Wierzą Nicholasowi bezgranicznie, jednak z biegiem czasu coraz więcej osób nabiera podejrzeń co do tożsamości chłopaka.... Reżyser filmu, Bart Layton, po mistrzowsku buduje napięcie, szykując dla widza pełną zaskakujących zwrotów akcji i trzymającą w napięciu opowieść. Film zdobył Nagrodę BAFTA za najlepszy debiut reżyserski oraz był nominowany do Głównej Nagrody Jury na festiwalu Sundance w 2012 roku.

W obcej skórze
W obcej skórze

EMISJA: „W obcej skórze”, 20 maja, po godzinie 22.00

podziel się:

Pozostałe wiadomości