15 sierpnia: Karol. Człowiek, który został papieżem

Karol
Karol
Historia życia Karola Wojtyły (w tej roli Piotr Adamczyk),ukazana od czasów jego młodości i przeżyć z II wojny światowej, do historycznej chwili wyboru na Papieża.

Pierwsza część filmu jest poświęcona dorastaniu Wojtyły i zaczyna się w jednym z najtragiczniejszych w dziejach Polski momentów – od inwazji niemieckiej w 1939 roku. Poznajemy młodego Karola jako zwykłego chłopaka, który kocha poezję, teatr i piłkę nożną. W czasie wojny Wojtyła traci najbliższych mu ludzi: matkę, ojca, brata i przyjaciół. Jako student Uniwersytetu Jagiellońskiego w okresie nazistowskiej okupacji jest świadkiem aresztowania wykładowców uczelni. W tym okrutnym czasie kryzysu wszelkich wartości Wojtyła postanawia powstrzymać się od walki zbrojnej i poświęcić ochronie duchowego dziedzictwa narodu i jego polskiej tożsamości. Swoja niezłomną siłą i hartem ducha wspiera otaczających go ludzi. Doświadczenie tego czasu przynosi głęboką pewność o powołaniu do kapłaństwa.

Druga część filmu to lata powojenne, w których Polska podlega komunistycznemu reżimowi. Wojtyła, już jako ksiądz i duszpasterz, a potem biskup, staje się wielkim autorytetem i przyciąga do siebie rzesze ludzi świadectwem bezinteresownej miłości i żarliwej wiary. Nadal wyznaje przekonanie, że najlepszym sposobem na walkę z totalitarnym ustrojem jest obrona polskiej kultury i trwanie przy jej wartościach. Jego postawa w istotny sposób zagraża panującemu reżimowi i wspiera Polaków w nadziei na odzyskanie wolnej ojczyzny.

Obie części filmu "Karol. Człowiek, który został papieżem" 15 sierpnia (czwartek) o 15:50.

podziel się:

Pozostałe wiadomości