Geneza nienawiści PRZED EMISJĄ W TV: Więzienny eksperyment Zimbardo

Geneza nienawiści
Geneza nienawiści: Więzienny eksperyment Zimbardo
Dlaczego nienawiść ma nad nami taką władzę? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć Shasha Havlicek, specjalistka w tematach fundamentalizmu i ekstremizmu. Pokaże skomplikowane powiązania, które budzą w ludziach potrzebę hejtu, napędzając nienawiść i agresję. Co kryje się za nacjonalizmem, rasizmem i terroryzmem?

Stanfordzki eksperyment więzienny to projekt badawczy, który miał za zadanie zbadać psychologiczne efekty symulacji życia więziennego. Przeprowadziła go grupa psychologów Uniwersytetu Stanforda pod przewodnictwem Philipa Zimbardo w 1971 roku. Podczas selekcji kandydatów kierowano się ich dobrą kondycją psychofizyczną oraz brakiem kryminalnej przeszłości. Selekcję przeszło 24 studentów, z których 18 ostatecznie wzięło udział w eksperymencie. Zachowanie osób biorących udział w badaniu zaskoczyło wszystkich... Eksperyment został przerwany.

Geneza nienawiści - o czym jest program?

„Geneza nienawiści” to fascynujący, sześcioczęściowy serial dokumentalny, który bada jedną z najbardziej pierwotnych i destrukcyjnych emocji ludzkości, jaką jest nienawiść. Seria oparta jest na najnowszych doniesieniach dziennikarskich, analizach historycznych oraz przełomowych badaniach naukowych z zakresu psychologii, biologii i neurobiologii. Twórcy pokazują, jak przez lata zmieniała się natura tego zagadnienia i jak potężny wpływ miała i nadal ma nie tylko na jednostki, ale też całe społeczeństwa. Każdy odcinek przeplata wiedzę naukową z emocjonującymi historiami bohaterów z całego świata. Widzowie poznają losy znanych i odważnych przywódców, którym udało się zakończyć krwawe konflikty, a także demagogów, którzy sięgnęli po władzę szerząc strach i podżegając do nienawiści.

GENEZA NIENAWIŚCI

8 grudnia (niedziela) 00:05

14 grudnia (sobota) 23:10

22 grudnia (niedziela) 01:05

28 grudnia (niedziela) 01:00

Zobacz także:

Geneza nienawiści: Symbole

Geneza nienawiści: Symbole

podziel się:

Pozostałe wiadomości